top of page
Dora Olujić

Krešimir Dabo - profesor koji osim što prenosi znanje studentima radi i kao psihoterapeut

Doc. dr. sc. Krešimir Dabo završio je preddiplomski stručni studij turističkog menadžmenta. Nakon toga završio je čak dva diplomska studija - stručni i sveučilišni iz područja komunikacijskih znanosti i odnosa s javnošću. Da je komunikologija njegova ljubav pokazuje i to što profesor Dabo ima završen doktorski studij iz ovog područja.


Iza sebe ima bogatu karijeru u novinarstvu i odnosima s javnošću, a posebno se može istaknuti njegov četverogodišnji mandat na mjestu ravnatelja Ansambla LADO. Osim što je predavač na Bernaysu, kao vanjski suradnik na nekoliko hrvatskih sveučilišta, predaje i kolegije vezane uz odnose s javnošću te marketing i menadžment manifestacija. Licencirani je medijator pri Forumu za slobodu odgoja i savjetodavni terapeut Realitetne terapije.


Krešimir Dabo

  • Koja su vam najvažnija znanja stečena tijekom studija pomogla u sadašnjem poslu?

Sa studija turističkog menadžmenta naučio sam važnost ljudskih potencijala i resursa, kao i dragocjene vještine upravljanja vremenom, resursima i baštinom. S druge strane, studij komunikologije i odnosa s javnošću donio mi je znanja u području interpersonalne komunikacije, razumijevanja medijskih fenomena i masovne komunikacije u cjelini. Danas mi je to odličan temelj u radu sa studentima i jedan od izvora znanja kojima se koristim svakodnevno.

  • Licencirani ste savjetodavni terapeut, na koji način ste uspjeli povezati posao terapeuta s poslom na Bernaysu?

Iako na prvi pogled to možda djeluje nepovezano, sva znanja koja sam stekao kroz šestogodišnju edukaciju u području psihoterapije, danas mi je iznimno korisna u svemu što radim i načinu na koji promatram svijet i ljude oko sebe. Iako su nastavna i uloga terapeuta sasvim odvojene, sve vještine u čovjeku se na kraju integriraju i koristi ih na različite načine, što i ja pokušavam. Uz to, uvijek je zanimljivo spomenuti kako je Edward Bernays, po kojem naše veleučilište nosi ime, bio nećak glasovitog psihoanalitičara Sigmunda Freuda te itekako inspiriran njegovim istraživanjima. I to je zanimljiv primjer bliskosti komunikacije i psihoterapije.

  • Koje su aktivnosti u kojima najviše uživate u privatnom životu?

Osim druženja s obitelji i prijateljima, mir pronalazim u prirodi, čitanju i putovanjima. Svaki slobodan vikend volim provesti na nekom novom mjestu, upoznati neku novu kulturu i vidjeti običaje neke destinacije. Volim i fizičku aktivnost koja mi omogućava da ostanem zdrav i da se lakše nosim s količinom obveza koja nekada zna biti intenzivna. U tome mi je do nedavno pomagala solistica plesačica Ansambla Lado i kineziologinja Klara Kašnar koja zna sve trikove i dosjetke kad je vježbanje u pitanju.

  • Koji su najveći izazovi balansiranja poslovnog i privatnog života?

Čini mi se da živimo u vremenu iznimno brze izmjene informacija, snažnog razvoja tehnologija i ogromnog povećanja obveza, a time i pritiska i stresa koji se neminovno događa kod mnogih. Suvremeno okruženje stalno šalje informacije o nužnoj hiperproduktivnosti i visokim kriterijima u različitim životnim područjima. Zato je jako važno pronaći svoje rituale za opuštanje, spoznati svoje osobne želje, granice i potrebe te usmjeriti svoje napore u izgradnju kvalitetnijeg života. I prihvatiti realnost i sebe kakvi jesmo.

  • I za kraj, što bi ste poručili nadolazećim generacijama studenata, koji je ključ pronalaženja "pravog" puta?

Na to pitanje nema generičkog odgovora jer svatko gradi i nalazi svoj put za sebe. Međutim, načelno govoreći, meni se čini da je korisno u tom procesu osloniti se na svoju intuiciju, povezati se sa svojim potrebama, granicama i kapacitetima te biti obazriv prema sebi i drugima.


Tekst: Doria Marić

149 views0 comments

Yorumlar


bottom of page